ریسک چیست؟

ریسک (Risk) یا عدم قطعیت (Uncertainly)، هر اتفاقی که وقوع آن غیر قطعی یا احتمالی است و در صورت وقوع دارای اثر مثبت یا منفی حداقل  بر روی یکی از اهداف پروژه می باشد.

مشخصات ریسک:

1-احتمال وقوع: عددی بین صفر تا یک که میزان احتمال وقوع ریسک را نشان می دهد.

2-شدت وقوع: میزان تاثیر ریسک بر روی هر یک از اهداف پروژه

نکته: برای یافتن احتمال ریسک باید به سوابق پروژه های سابق رجوع کرد و بر اساس روش های آماری توزیع احتمالی یا احتمال عددی وقوع ریسک را مشخص کرد. لذا ثبت سوابق پروژه ها، بطور ساخت یافته، در اینجا بسیار اهمیت می یابد.

نکته: بحث ریسک ها و مدیریت آنها در جوامعی مثل ایران که عدم ثبات بالا می باشد، بسیار مهم است. با این حال، متاسفانه، دیده می شود که برخی افراد برای فرار از تعهد یا تحت کنترل قرار گرفتن، این بی ثباتی را بهانه ای برای عدم ارائه برنامه برای پروژه قرار می دهند و می گویند: "ما چطور برنامه دهیم، حال آنکه از فردا بی خبریم...".

/ 4 نظر / 59 بازدید
رها

سلام آناليز حساسيت با آناليز عدم قطعيت يك معني را مي دهند؟ من چه طور مي توانم اطلاعاتي داشته باشم رد اين زمينه؟ البته همين تعريف هم خيلي به درد من خورد. چون من هيچ تعريف خوبي در اين باره پيدا نكرده بودم. من مي خوام در رشته تخصصي خودم در زمينه "پايداري شيب ها" آناليز عدم قطعيت انجام بدم. روش هاي اين كار و نرم افزارهاي احتمالي و ... . شايد مطلبي در اين موارد داشته باشيد كه در وبلاكتون بگذاريد تا استفاده كنيم. ممنونم از وبلاگ خيلي خوبتان. [گل]

شيخان

سلام استاد اينRPNچيه ؟فكركنم توهمين موضوع هاي ريسك بود كه خوندمش.

شيخان

سلام استاد برای همه ی پروژه هاتیم مدیریت ریسک تشکیل میشه؟

شيخان

یه سوال دیگه:من جایی خوندم ریسک انواع مختلفی داره مثلا ریسک:سود برنامه تامین کننده ارتباطات واسناد و.....حالا اینارو در حین اجرای پروژه چه کسی تشخیص میده ؟همون اعضای تیم؟