آیا داشتن مدرک الزامی است؟

به دلیل سئوالات مکرر دوستان (از طریق ایمیل یا ارائه نظرات) ضروری دیدم در مورد این موضوع صحبتی کوتاه با شما در میان بگذارم.امروزه متاسفانه دیده می شود که بسیاری افراد در حوزه برنامه ریزی شروع کار خود را با جمع آوری مدرک و گذراندن دوره شروع می کنند. امروزه متاسفانه دیده می شود که بسیاری افراد در حوزه برنامه ریزی شروع کار خود را با جمع آوری مدرک و گذراندن دوره شروع می کنند. دیدگاه غالب افراد جویای کار در این حوزه این است که به صرف داشتن مدرک می توانند موقعیت های خوبی را از آن خود کنند غافل از اینکه آموزش ها باید در زمان مطلوب خود صورت گیرد. به عبارت دیگر بسته به حوزه کاری افراد و برخی از عوامل مانند سابقه کار برخی دوره ها باید تجویز شود که این مهم به دست فراموشی سپرده شده است.

برای ورود به هر حرفه ای باید برخی مهارت ها یا دوره های آموزشی سپری شود ولی این که چه دوره ای در چه زمانی برای چه فردی مناسب است؟ سئوالی است تعیین کننده

از طرفی برخی افراد مطرح می کنند که مدرک PMP بهتر است یا فوق لیسانس؟ این دو کاربردهای متفاوت دارند و به طور کلی و به طور قطع نمی توان برای افراد تجویز کرد کدام مورد بهتر است. PMP مدرکی در مورد مدیریت پروژه است، همانطور که PRINCE2 و MSP  نیز دوره هایی در مورد مدیریت پروژه هستند.

در مجموع داشتن مدرک گرچه می تواند مفید باشد اما در برخی موارد که افراد تنها به آنها اتکا می کنند می تواند مضر نیز باشد. همواره این دوره ها در صورت تناسب داشتن در کنار تجربیات کاری می تواند مفید باشد. در ضمن نحوه ارائه دوره ها بسیار مهم است که توسط افراد صاحب تجربه در پروژه های در ابعاد بزرگ ارائه شود. زیرا بسیاری از مشکلات و مسائل در پروژه های بزرگ وجود دارد که در سایر پروژه ها به چشم نمی خورد.

/ 1 نظر / 34 بازدید
خلیلی

سلام استاد عزیز مرسی واقعا این سوال خیلی ذهنمو درگیر کرده بود