برنامه ریزی


+ ایجاد ساختار شکست کار (WBS) در نرم افزار MSP 2013

دوستان گرامی از طریق لینک زیر می توانید نحوه ایجاد WBS را در نرم افزار MSP مشاهده کنید. در صورت تمایل آنرا برای دیگران نیز ارسال نمائید.

دانلود: http://uplod.ir/6a9td7fk4sui/MSP-Tavakol.wmv.htm

دانلود یا مشاهده:    http://www.aparat.com/v/3OFZK

 

سایت من:

www.alirahmatitavakol.ir

 کانال تلگرام مدیریت پروژه، استانداردها و نرم افزارها:         project_management_standards@

 لینک ورود به کانال تلگرام:           https://t.me/joinchat/AAAAAEBXrZWcr9DyEoKieg

نویسنده : علی رحمتی توکل ; ساعت ٢:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٥/٢٩
تگ ها: msp 2013 و wbs و msp و ام اس پی
comment نظرات () لینک

+ گزارش های کنترل پروژه

در فاز اجرای پروژه به منظور کنترل روند اجرای کارها گزارشات کنترل پروزه تهیه می گردد و این گزارشات بین ذینفعان توزیع می شود که البته این کار بر اساس برنامه مدیریت ارتباطات پروژه صورت می گیرد.

انواع گزارشات بر اساس نوع داده های آن:

 • گزارشات محدوده
 • گزارشات زمانی
 • گزارشات هزینه ای
 • گزارشات ریسک
 • گزارشات کیفی
 • ....

از منظری دیگر گزارشات کنترل پروژه به گروه های ذیل تقسیم می شود:

 • گزارش های روزانه - Dailty Report
 • گزارش های هفتگی - Weekly Report
 • گزارش های دو هفتگی - Biweekly
 • گزارش های ماهانه - Monthly Report
 • گزارش های فصلی- Trimonthly Report 
 •  گزارش های سالانه - Yearly Report

حال آنکه گزاشات کنترل پروژه ممکن است به صورت روزانه و زمانی یا هفتگی و هزینه ای و ... باشد.

البته فرمت و نوع داده های گزارشات بسیار مقوله مهمی است که در مجالی در موردش صحبت خواهم کرد.

سایت من:

www.alirahmatitavakol.ir

 کانال تلگرام مدیریت پروژه، استانداردها و نرم افزارها:         project_management_standards@

 لینک ورود به کانال تلگرام:           https://t.me/joinchat/AAAAAEBXrZWcr9DyEoKieg

نویسنده : علی رحمتی توکل ; ساعت ٢:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٥/۱٦
comment نظرات () لینک

+ دانش یا تجربه؟!

امروزه در ایران شاهد دو دیدگاه غالب هستیم. یکی اعتقاد شدید به دانش و استانداردهای علمی و به اصطلاح استاندارد زدگی و دیگری اعتقاد به تجربه

گروه اول همه چیز را می خواهند با استانداردهای علمی سر و سامان دهند و کتاب مقدس استاندارد را باز کرده و می خواهند هر طور شده آن را بر آنچه در دنیای واقعی می گذرد تحمیل کنند فارغ از اینکه آیا این استاندارد تمام شرایط کار را لحاظ کرده و آیا نیاز به سفارشی سازی ندارد؟

گروه دوم که خود را بانی پیشرفت صنعت می دانند و جز تجربه خود میزانی در دست و قبول ندارند با مخالفت و مانع تراشی در راه استفاده از استانداردهای علمی سعی در در دست نگه داشتن حکمرانی تجربه خود دارند.

حال آنچه با کمی دقت خودنمایی می کند شکاف بین تجربه و دانش است و این به نظر نقص بزرگی در کشورهایی که اراده خروج از جهان سوم را ندارند می باشد.

در نهایت می توان مشاهده کرد که آمیخته بودن دانش و تجربه در کشورهای مترقی رمز موفقیتشان بوده است. آنها با پیشبرد دانش و گسترش مرزهای دانش سعی در درهم تنیدگی دانش و عمل نموده اند. البته آنچه واضح است این کار را با بررسی سایر پیشرفت ها و نه الگو برداری محض (کپی کاری) -که در ایران به وفور مشاهده می شود.- انجام می دهند. به امید روزی که راه بیابیم...

سایت من:

www.alirahmatitavakol.ir

 کانال تلگرام مدیریت پروژه، استانداردها و نرم افزارها:         project_management_standards@

 لینک ورود به کانال تلگرام:           https://t.me/joinchat/AAAAAEBXrZWcr9DyEoKieg

نویسنده : علی رحمتی توکل ; ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٥/۱٤
comment نظرات () لینک

+ مطالعات پیش سرمایه گذاری و سرمایه گذاری

مطالعات پیش سرمایه گذاری و سرمایه گذاری شامل:

مطالعه فرصت (Opportunity Study)، مطالعات پیش امکانسنجی
 
(Pre-Feasibility Study)، مطالعات امکانسنجی (Feasibility Study) و تدوین طرح های تجاری (Business Plan)

شرکت­ها، سازمانها، موسسات مالی و سرمایه گذاری و بانک­ها به منظور بررسی و تصمیم گیری در خصوص جنبه های مختلف اقتصادی، فنی و مالی طرحها و پروژه­های پیشنهادی، طی مراحل مختلف پیش از سرمایه گذاری و اجرای آنها، نیازمند انجام هر یک از مطالعات فوق می­باشند. این فرآیند از مطالعه فرصت در مراحل بسیار ابتدایی پیش سرمایه گذاری آغاز و تا تدوین طرحهای تجاری در مراحل نهایی سرمایه گذاری و اجرای طرح ادامه می­یابد.  این مطالعات مانند چراغی افق را بر روی مجریان و سرمایه گذاران طرح ها یا پروژه ها روشن نموده و از این طریق صاحبان سرمایه می­توانند قبل از اجرای طرح های نسبت به جنبه های مختلف توجیه پذیری، ریسک ها، مسائل و موانع پیش روی و الزامات اطلاعات و چشم انداز روشنی کسب نمایند. این مطالعات در سه فاز انجام می شود که به شرح ذیل خواهد بود:

    فاز مطالعات اقتصادی (بازار):

بررسی محصول و الزامات آن از دید مشتریان، موارد کاربرد و بازارها، امکان تامین مواد اولیه، قیمت فروش در بازار های داخلی و خارجی، عرضه و تقاضای داخلی و خارجی محصول در گذشته و پیش بینی آینده، تعیین شکاف بازار و سهم قابل کسب، راهبردهای ورود و نفوذ در بازار

    فاز مطالعات فنی:

بررسی الزامات فنی و تکنولوژیکی محصول و استانداردها در بازارهای هدف، فرآیندهای تولیدی، ماشین آلات و دانش فنی مورد نیاز، سایر زیر ساختهای مورد نیاز شامل زمین، محوطه سازی، ساختمان، تاسیسات، تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی، مواد اولیه مصرفی، ساختار سازمانی و نیروی انسانی مورد نیاز در دوران ساخت و بهره برداری، زمانبندی اجرای طرح و ارزیابی خطرات و ریسک های فنی

    فاز مطالعات مالی:

بررسی میزان سرمایه گذاری، درآمدهای حاصل از فروش، هزینه های دوران بهره برداری طرح، تعیین نحوه و مدل تامین مالی، محاسبه شاخص های مالی و اقتصادی طرح نظیر دوره بازگشت سرمایه، نرخ بازده داخلی (IRR)، خالص ارزش فعلی (NPV) و ...، پیش بینی جریان نقدی، صورتحساب سود و زیان، ترازنامه و ...، تحلیل حساسیت شاخص­های اقتصادی در برابر نوسان پارامترهای مختلف، ارزیابی خطرات و ریسک­های مالی و نتیجه گیری (در مطالعات مالی از نرم افزارIII   COMFAR استفاده می­گردد)

در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی و بهره گیری از خدمات مشاوره در حوزه های مذکور از طریق ایمل mabdollahzadeh@gmail.com یا شماره همراه 09122937408 با مشاور این حوزه آقای مهندس عبداله زاده تماس حاصل فرمائید.

نویسنده : علی رحمتی توکل ; ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٥/۱
comment نظرات () لینک